Dobrovolné očkování
Rodič nemusí souhlasit s aplikací, v tom případě se nesouhlas zákonného zástupce zaznamená do dokumentace dítěte s připojeným podpisem rodiče i lékaře. Vakcína je hrazena buď plně ze zdravotního pojištění nebo je zde doplatek za nadstandard.
Od 1.4.2012 je vyžadován od obou rodičů informovaný souhlas.
V současné době vakcinace proti invazivním pneumokokům.
Od 1. 4. 2012 proti papilomavirům.
Pneumokoky jsou širokou skupinou bakterií, z nichž některé typy vyvolávají těžká, někdy i život ohrožující onemocnění kojenců a batolat.
Pneumokoky bývají často příčinou hnisavých zánětů středouší, podílí se na některých závažných respiračních infekcích hlavně dolních dýchacích cest (záněty průdušek a zápaly plic). Nejnebezpečnější jsou tzv. invazivní typy, které mohou způsobit některé záněty mozkových blan a sepse, dále nepodílí na závažných zápalech plic a zánětech středouší. I když se dítě ze zánětu mozkových blan díky včasné léčbě vyléčí, může se u něj vyvinout hluchota.
V současné době jsou na našem trhu dostupné vakcíny, díky kterým je možné významně preventivně zasáhnout u nejohroženější skupiny-kojenců a batolat. Děti starší 4 let už těmito vakcínami není nutné očkovat, jejich imunitní systém je dostatečně vybavený k obraně proti pneumokokům.
V současné době očkujeme 10valentní vakcínou Synflorix, která je bez doplatku a 13valentní vakcínou Prevenar 13, kde je doplatek kolem 480Kč na 1 dávku.
Rodiče mají možnost toto očkování odmítnout, dětští lékaři však toto očkování rodičům doporučují.
Vakcína proti papilomaviru je významným přínosem na poli očkování. Některé typy tohoto viru se se prokazatelně podílí na vzniku rakoviny děložního čípku. Jedná se o druh nádorového onemocnění postihující většinou ženy po 40. roce věku a je jedním z nejčastějších a nejzávažnějších forem rakoviny u žen. Význam tohoto očkování potvrdí až budocnost, kdy, doufejme, poklesne frekvence výše uvedeného těžkého onemocnění. U mladistvých se očkování prokazatelně podílí na snížení výskytu genitálních bradavic, což je onemocnění sexuálně přenosné a velmi nepříjemné a jedná se o tzv. prekancerozu, která může vést k rakovinnému bujení.
Optimální je začít s aplikací vakcíny před zahájením sexuálního života.
Je třeba zdůraznit, že dívky a ženy očkované vakcínou proti papilomaviru, musí i nadále chodit na preventivní gynekologické prohlídky.
K dispozici je vakcína bivalentní - Cervarix (proti 2 typům virů) nebo kvadrivalentní - Silgard (proti 4 typům virů, rozšíření o typy způsobující genitální bradavice).
Očkovací schema zahrnuje aplikaci celkem 3 dávek.
Od 1. 4. 2012 je vakcína pro dívky ve věku od 13 do 14 let hrazena z veřejného zdravotního pojištění buď kompletně (Cervarix) nebo s doplatkem za nadstandard (Silgard-doplatek 300Kč na 1 dávku, celkem 3x).
Starší zájemkyně hradí plnou cenu vakcíny. Cena jedné dávky je asi 3000 Kč.